Jesteśmy realizatorem dużych projektów dla przemysłu – przynosimy gotowe rozwiązania dla firm, które nie tylko wspierają bieżącą działalność, ale również pozwalają przedsiębiorcom wejść na wyższy poziom zarządzania energią. Jakie związki ma EMS a telemechanika? Kiedy telemechanika jest konieczna i czy opłaca się integrować obydwa systemy?
Kiedy telemechanika jest konieczna?
Niekiedy operator sieci wymaga od przedsiębiorcy zastosowania rozwiązań telemechanicznych. Trzeba podkreślić, że jest to rozwiązanie obowiązkowe w wielu przypadkach i konieczne dla bezpieczeństwa energetycznego.
Czym jest telemechanika w praktyce? Pozwala operatorowi na precyzyjne monitorowanie i zdalne zarządzanie pracą instalacji przedsiębiorcy. Operatorzy muszą zapobiegać przeciążeniom i braku stabilności w sieci, które mogłyby wynikać z niekontrolowanego działania instalacji przemysłowej. Dzięki telemechanice operator może w czasie rzeczywistym monitorować dane np. napięcie, częstotliwość czy moc przesyłana przez instalacje i w razie potrzeby natychmiast ingerować, np. ograniczając eksport energii do sieci.
Jaka moc instalacji wymusza zastosowanie telemechaniki?
Nie jest to prosta odpowiedź. Telemechanika musi być wykorzystana np. w farmach fotowoltaicznych i instalacjach przemysłowych dla przedsiębiorców, które przekraczają moc 200 kWp. Jednak w fotowoltaice mieszczącej się w przedziale 50-200 kWp także może być wymagana przez operatora – zależy to od indywidualnych warunków przyłączenia określonych przez OSD, w tym konkretnej lokalizacji czy specyfiki projektu.
EMS a telemechanika
Wielokrotnie wdrażaliśmy oba systemy jednocześnie, ponieważ telemechanika umożliwia integrację z systemami zarządzania energią (EMS), co daje firmom większą kontrolę nad kosztami energii i pomaga realizować cele zrównoważonego rozwoju.
EMS to zaawansowana technologia, które umożliwia monitorowanie, kontrolowanie i optymalizację wykorzystania energii z instalacji fotowoltaicznych. W kontekście przemysłowych systemów fotowoltaicznych, EMS pozwala firmom efektywnie zarządzać zarówno produkcją, jak i zużyciem energii.
Dlaczego to ważne?
Zintegrowanie EMS z telemechaniką pozwala na automatyczne zarządzanie instalacją OZE w sposób zgodny z wymaganiami operatora sieci, co skutecznie zapobiega interwencjom z jego strony. Dzięki monitorowaniu parametrów pracy, takich jak napięcie, moc i jakość energii, EMS może dynamicznie dostosowywać działanie instalacji do aktualnych warunków w sieci elektroenergetycznej. Jednocześnie takie rozwiązanie pozwala na zarządzanie kosztami energii elektrycznej, co przyczynia się do spadku kosztów operacyjnych związanych z wykorzystaniem prądu.
Dla operatora sieci oznacza to, że instalacja przedsiębiorcy działa w sposób zgodny z wymaganiami technicznymi np. EMS może automatycznie ograniczyć moc przesyłaną do sieci w sytuacjach przeciążenia, zmniejszyć produkcję energii, gdy zapotrzebowanie w sieci spada lub wykorzystać jej nadmiar np. do podgrzewania wody użytkowej. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca zyskuje większą kontrolę i przewidywalność działania swojej instalacji, jednocześnie spełniając wymagania operatora w sposób zautomatyzowany.
EMS a telemechanika – korzyści
- Większa sprawczość w produkcji i wykorzystaniu prądu produkowanego przez elektrownię słoneczną.
- Zwiększenie oszczędności i jednoczesne zmniejszenie ryzyka ingerencji ze strony operatora sieci.
- Integracja z przemysłowymi magazynami energii – EMS monitoruje ładowania i rozładowywania magazynów energii.
- Inteligentne zoptymalizowanie zarządzania potrzebami energetycznymi firmy.
- Prostą automatyzację wielu procesów w firmie.
- Raportowanie.
Oferujemy szczegółową analizę potrzeb energetycznych, projektowanie instalacji PV oraz wdrażanie zaawansowanych systemów technologicznych, które zapewnią Twojej firmie większą niezależność i konkurencyjność na rynku. Podobne rozwiązania zaproponowaliśmy wielu naszym klientom, w tym firmie Pamso.
Masz pytania dotyczące projektu instalacji lub inne wątpliwości związane z fotowoltaiką dla swojego biznesu? Chcesz uzyskać wycenę? Porozmawiaj z naszym ekspertem i zrób pierwszy krok do własnej elektrowni słonecznej.