Unijny plan REPower staje się faktem – obowiązkowa fotowoltaika dla firm to jedynie kwestia czasu. Jakie regulacje prawne wprowadziła Unia Europejska? Jaki będzie miało to wpływ na polskich przedsiębiorców, którzy będą musieli zastosować się do założonych celów?
W 2022 roku Komisja Europejska zaproponowała zarys planu zmiany europejskiego systemu energetycznego, który jest jednocześnie sposobem na dekarbonizację gospodarki UE. Wtedy pojawiły się pierwsze sygnały, że instalacje fotowoltaiczne będą w niektórych przypadkach obowiązkowe. To nie tylko współczesna forma walki z kryzysem klimatycznym, ale również uwolnienie Europy od silnych wpływów politycznych Rosji, która jest głównym dostawcą paliw kopalnych – węgla, gazu i ropy.
Plan REPower to szereg zaleceń przygotowanych dla krajów członkowskich, które dotykają tak ważnych zagadnień, jak:
- oszczędność energii (wprowadzenie systemów zarządzania energią i jej zrównoważonego zużycia),
- dywersyfikacja dostaw energii (zróżnicowanie sposobów jej pozyskiwania),
- przyspieszenie transformacji energetycznej w kierunku maksymalnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni słonecznych i wiatrowych.
Zmiany do 2030 roku
Plan REPower zakłada, że wszelkie zmiany muszą zostać wprowadzone maksymalnie do 2030 roku, kiedy energetyka ma być już stabilna i niezależna od wpływów zewnętrznych. Oznacza to, że najbliższe lata będą obfitowały w szereg zmian prawnych mających na celu zmniejszenie wymogów formalnych dla instalacji fotowoltaicznych np. przez zmianę prawa budowlanego, ale także uruchomienia różnych programów dotacyjnych czy stworzenie przyjaznych warunków do wcześniejszego przejścia z energii węglowej na czystą energię słoneczną.
Takie zmiany będą jednocześnie związane z wymogiem montażu instalacji fotowoltaicznych dla różnych grup odbiorców prądu. Tym samym, zgodnie z zapowiedziami, fotowoltaika będzie obowiązkowa:
- od 2026 roku dla wszystkich nowych obiektów publicznych i komercyjnych o powierzchni użytkowej ponad 250 m² – dotyczy to np. biurowców, hoteli, centrów handlowych, magazynów, hal produkcyjnych i innych;
- od 2027 roku dla istniejących budynków publicznych i komercyjnych o powierzchni użytkowej ponad 250 m²;
- od 2029 roku dla wszystkich nowych budynków mieszkalnych;
- od 2030 roku dla wszystkich budynków przechodzących remonty i modernizacje.
Natomiast trzeba podkreślić, że szczegóły i terminy wdrażania zmian mogą być modyfikowane w przepisach wykonawczych m.in. ze względu na zmieniające się regulacje prawne Unii Europejskiej czy realne możliwości montażu takich instalacji (ograniczenia mocy przyłączeniowej). Na tę chwilę nie mamy oficjalnych wytycznych dla Polski, ale z całą pewnością możemy stwierdzić, że będą one wprowadzane sukcesywnie dla wszystkich grup odbiorców energii elektrycznej.
Czy obowiązkowa fotowoltaika dla firm jest jedynym bodźcem zmian na lepsze?
Aktualna sytuacja przedsiębiorstw, które zostały zmuszone do ponoszenia coraz większych kosztów prądu przekonała wielu przedsiębiorców do inwestycji w OZE. Obowiązkowa fotowoltaika dla firm nie jest głównym motywatorem zmian. Polskie firmy chcą płacić mniej, a instalacje fotowoltaiczne przynoszą większe zyski niż inwestycje w inne działania poprawiające rentowność obiektów.
Przedsiębiorcy zauważają, że obniżenie kosztów produkcyjnych (jakości towarów i usług), redukcja etatów czy innych kosztów operacyjnych nie jest rozwiązaniem przyszłościowym. Jest nim zrównoważony rozwój, dobra strategia energetyczna i inwestycje w tych miejscach, które przynoszą natychmiastowy zysk z perspektywą kolejnych profitów.
Takie zyski przynosi fotowoltaika, która produkuje czysty prąd z możliwością wykorzystania go na aktualne potrzeby, a po zwrocie zainwestowanych środków również prąd darmowy. Wypadkową tych działań jest jednoczesne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zyski wizerunkowe.
Dywersyfikacja źródeł energii elektrycznej w firmie – od kiedy?
Plany Unii Europejskiej są jasne. Już niedługo te kraje, które będą korzystać z energii odnawialnej, będą lepiej sytuowane, ponieważ z każdym rokiem prąd z węgla będzie mniej opłacalny. To dzieje się już teraz – rok do roku wzrastają ceny energii elektrycznej, a kraje członkowskie, które nie będą wspierać energetyki odnawialnej będą tracić, podobnie jak przedsiębiorcy, którzy będą unikać takich rozwiązań.
Zapowiedź obowiązkowej fotowoltaiki dla firm już działa – plany rozbudowy wielu przedsiębiorstw wybiegają w przyszłość i w projektach jeszcze niepowstałych budynków zawarte są również rozwiązania z sektora OZE – instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, przemysłowe magazyny energii. Z podobnym zamysłem powstają także plany nowych osiedli domów wielorodzinnych.
Polityka ogólnoeuropejska i ogólnokrajowa będzie mieć wpływ na jakość każdego prowadzonego biznesu, dlatego odkładanie inwestycji w czasie przynosi straty już dziś.
Jeśli jedynym ograniczeniem dla Twojej firmy jest brak środków, które można przeznaczyć na inwestycję, zapoznaj się ze sposobami finansowania instalacji fotowoltaicznych w Asili.
Masz pytania dotyczące projektu instalacji lub inne wątpliwości związane z fotowoltaiką dla swojego biznesu? Chcesz uzyskać wycenę? Porozmawiaj z naszym ekspertem i zrób pierwszy krok do własnej elektrowni słonecznej.