Ostatnia dekada była decydująca dla branży fotowoltaicznej w Polsce, a fotowoltaika z niszowego produktu stała się jednym z najbardziej poszukiwanych sposobów na pozyskiwanie energii elektrycznej. Duża dostępność firm instalatorskich może być dla wielu klientów utrudnieniem w wyborze dobrego wykonawcy. Czy referencje w branży fotowoltaicznej mogą być jednym z najważniejszych sposobów na weryfikację realizatora projektu?
W Polsce zarejestrowanych jest kilkadziesiąt tysięcy firm zajmujących się montażami instalacji fotowoltaicznych, ale tylko część z nich prowadzi projekty, których moc przekracza 150 kWp. Jeszcze mniej jest takich, które nadzorują inwestycje sięgające 1 MW i więcej.
Jeśli inwestor decyduje się na wykonanie zaawansowanego projektu, musi wiedzieć, że przekroczenie granicy 150 kWp zmienia całkowicie realizację inwestycji i może dotykać takich zagadnień, jak: prawo budowlane, prawo energetyczne, koncesje, zagospodarowanie przestrzenne i inne. Dodatkowo projekty instalacji fotowoltaicznych, których moc liczona jest w setkach kWp (np. 500 kWp) wymagają wysokiej specjalizacji projektantów, znakomitej logistyki i wsparcia zespołu administracyjnego.
Nie każda firma z branży OZE podoła temu zadaniu, pomimo deklarowanej możliwości. Potwierdzają to nasi klienci, którzy zlecili nam rozbudowę swoich inwestycji z jednoczesnym skorygowaniem błędów po niewłaściwie wybranym wykonawcy wcześniejszej realizacji.
Referencje w branży fotowoltaicznej to weryfikacja deklarowanego doświadczenia
Referencje są ważnym wskaźnikiem kompetencji firmy wykonawczej. Ocena taka łączy kilka decydujących aspektów i potwierdza, że realizator wywiązał się ze zleconych mu działań.
Kluczowe znaczenie ma umiejętne zarządzanie projektem, w tym utrzymanie terminów realizacji działań, zarządzania budżetem projektu czy komunikacja i współpraca pomiędzy zespołami zaangażowanymi w inwestycję. Pozostałe kwestie dotykają zagadnień związanych ze sprawnością realizacji samego montażu i czynności administracyjnych, a później także efektywności energetycznej instalacji.
Firma, która udostępnia referencje dotyczące dużych projektów, ale także materiały zdjęciowe, przedstawia swoje realizacje i chętnie dzieli się doświadczeniem w koordynacji takich projektów jest zabezpieczeniem przyszłego inwestora.
Inwestycja w energię odnawialną może być projektem zaawansowanym technologicznie i wymagającym biegłości administracyjnej. Wybranie firmy, która posiada rekomendacje, certyfikaty instalatorskie, systemy zarządzania jakością i bezpieczeństwem (np. ISO 9001) czy wysoką polisę to:
- Zabezpieczenie środków przeznaczonych na instalację fotowoltaiczną bez ryzyka inwestycyjnego.
- Bezpieczne przejście na odnawialne źródła energii, które przyniosą inwestorowi zyski finansowe.
- Wybranie odpowiedzialnego i sprawdzonego partnera biznesowego.
- Brak opóźnień w realizacji inwestycji, dzięki odpowiedniej koordynacji prac zespołów.
- Jakość obsługi posprzedażowej, w tym wsparcie techniczne, serwis i pomoc w uzyskaniu dofinansowań.
Staliśmy się partnerem biznesowym przedsiębiorców, którym zależy na bezpieczeństwie, jakości i terminowości.
Masz pytania dotyczące projektu instalacji lub inne wątpliwości związane z fotowoltaiką dla swojego biznesu? Chcesz uzyskać wycenę? Porozmawiaj z naszym ekspertem i zrób pierwszy krok do własnej elektrowni słonecznej.