Zrównoważony rozwój w firmie opiera się na trzech filarach – ekonomicznym, społecznym i środowiskowym. Inwestowanie w odnawialne źródła energii jest integralnym elementem odpowiedzialnego wzrastania biznesu. Czy polskie firmy realizują te działania? Jakie przynosi to zyski?
Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój w gospodarce wpisany jest w Konstytucję RP, jako fundamentalna zasada działania Państwa. W myśl tej idei prowadzenie działalności gospodarczej również powinno uwzględniać bezpieczny i stabilny rozwój, który nie będzie narażał naturalnych dóbr na niepotrzebną degradację. Takie profity niosą inwestycje w odnawialne źródła energii, które gwarantują jednoczesne zyski ekonomiczne, społeczne i środowiskowe.
Zrównoważony rozwój w firmie a zyski ekonomiczne
W kontekście firm, zrównoważony rozwój nie jest jedynie działaniem na rzecz ochrony środowiska, ale również strategią, która może przynieść konkretne korzyści ekonomiczne i to stawiane jest najczęściej jako priorytet wśród inwestorów z sektora biznesowego.
Dobrze zaplanowana inwestycja w OZE, która będzie uwzględniała zapotrzebowanie działalności na energię elektryczną, okresy wysokiego wykorzystania prądu, mądre zarządzanie autokonsumpcją czy uwzględnienie w planach rozwoju np. systemów zarządzania energią, ma znaczący wpływ na ostateczne koszty operacyjne prowadzonego biznesu.
Jest to szczególnie ważne w czasach gwałtownie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej oraz kryzysu klimatycznego. Z raportu EY wynika, że większość polskich firm, bo aż 58% odnotowało wzrost od 50% do 200% dotychczasowych kosztów prądu na przestrzeni tylko 3 ostatnich lat. Dla 25% z nich było to odczuwane jako zagrożenie dla prowadzenia biznesu. Wiele z nich postawiło na strategie naprawcze, wśród których pojawiły się m.in. inwestycje w fotowoltaikę.
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kWp dla hali magazynowej w Łodzi
Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd niezbędny do prowadzenia działalności i zmniejsza konieczność jego poboru z sieci. Bez względu na formę finansowania np. środki własne, leasing czy pożyczka, zwrot z inwestycji następuje w najbliższych 3-5 latach. Po tym czasie instalacja pracuje już z wyłącznym zyskiem ekonomicznym dla właściciela – zmniejsza konieczność zakupu prądu i produkuje darmową energię elektryczną.
Uwzględnienie w projekcie magazynów energii pozwala na jeszcze większe oszczędności.
Zyski ekonomiczne wynikające z inwestycji w OZE:
- oszczędność w kosztach pozyskiwania prądu,
- stabilizacja wydatków i ochrona przed wzrostem cen energii,
- możliwość uzyskania wsparcia w finansowaniu inwestycji,
- dywersyfikacja źródeł pozyskiwania energii w przedsiębiorstwie,
- wzrost konkurencyjności poprzez oferowanie produktów i usług o niskim wpływie na środowisko,
- możliwość zdobycia świadomego klienta lub kontrahenta,
- poprawa wizerunku i zdobycie lojalności klientów i kontrahentów,
- wzrost wartości nieruchomości należących do firmy,
- zmniejszenie ryzyka finansowego związanego z niedotrzymaniem norm i standardów środowiskowych.
Zrównoważony rozwój w firmie a zyski społeczne i środowiskowe
Wprowadzenie ochrony finansowej przed wzrastającymi kosztami energii elektrycznej to także utrzymanie stanowisk pracy, dalszy stabilny rozwój i jednoczesna stabilizacja ostatecznych cen usług i towarów dla konsumentów.
Zyski społeczne wynikające z inwestycji w OZE:
- uzyskanie stabilności zatrudnienia,
- utrzymanie konkurencyjnych cen towarów i usług dla konsumentów,
- podkreślenie znaczenia zrównoważonego rozwoju w firmie,
- dalszy rozwój przedsiębiorstwa w kierunku CSR (ang. Corporate Social Responsibility), czyli firmy odpowiedzialnej społecznie.
W kwestiach ochrony środowiska należy pamiętać, że każde działanie związane z inwestycjami w odnawialne źródła energii, to również redukcja emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Prąd produkowany przez fotowoltaikę jest prądem czystym i nie narusza zasobów naturalnych w takim stopniu, jak elektrownie konwencjonalne (węglowe, gazowe, olejowe).
Zyski środowiskowe wynikające z inwestycji w OZE:
- zmniejszenie emisji CO2,
- ochrona zasobów naturalnych,
- dalszy rozwój firmy w kierunku zielonych technologii.
Firmy budowane w oparciu o zasadę zrównoważonego rozwoju lepiej reagują na gwałtowne zmiany i lepiej zarządzają ryzykiem. Przy uwzględnieniu w planach inwestycji OZE, zyskują stabilizację finansową i ochronę przed wzrostem cen energii, czego efektem jest silny biznes.
Masz pytania dotyczące projektu instalacji lub inne wątpliwości związane z fotowoltaiką dla swojego biznesu? Chcesz uzyskać wycenę? Porozmawiaj z naszym ekspertem i zrób pierwszy krok do własnej elektrowni słonecznej.